2-milen 2008on 1980-01-02 00:10
Resultat Distrikt Smålandskapad av OE2002 för Hyltes 2-mila © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)                                   

    1          Carl-Gustav  Fast         28    14 Jönköpings OK              1:32:17 S        
    2          Gösta Lindblom            28    14 Ölmstads IS                2:02:37          


H75  (13)                                  

    1          Ingemar  Lindström        30    14 Jönköpings OK              1:24:24 S        
    2          Henry Gustavsson          32    14 Sol Tranås                 1:26:49 S        
    3          Arne  Envall              32    14 Eksjö SOK                  1:27:58 S        
 
               Harald  Håkansson         30    14 OK Gränsen                  Felst.          
               Allan  Håkansson          33    14 SOK Viljan                  Felst.          
               Sven  Andersson           30    14 OK Stigen                 ej start          



H70  (32)                                  

    1          Göran  Karlsson           38    14 OK Bävern                  1:08:58 G        
    2          Torild  Bornetun          35    14 Skillingaryds FK           1:23:23 S        
    3          Stig  Fransson            35    14 OK Stigen                  1:26:53 S        
    4          Johan Jansson             34    14 Växjö OK                   1:27:14 S        
    5          Per Larsson               36    14 Jönköpings OK              1:43:26 B        
    6          Sven-Erik  Lund           34    14 Anderstorps OK             1:52:09          
    7          Evald  Johansson          34    14 Lessebo OK                 2:02:09          



H65  (37)                                  

    1          Lars-Åke  Claesson        43    14 Skillingaryds FK           1:24:12 G        
    2          Waste  Byström            43    14 OK Virdarna                1:34:32 S        
    3          Stig  Karlsson            41    14 Lessebo OK                 1:34:38 S        
    4          Leif  Lindström           43    14 Nybro OK                   1:40:42 S        
    5          Reine  Frisk              43    14 Vaggeryds SOK              1:43:12 S        
    6          Sven-Olof  Fransson       39    14 OK Stigen                  1:45:03 S        
    7          Alf  Olsson               41    14 Forserums SOK              1:46:02 S        
    8          Kurt  Bergstrand          39    14 Lessebo OK                 1:47:52 S        
    9          Raimo  Salminen           41    14 Växjö OK                   1:54:04 S        
   10          Erland  Claesson          39    14 Skillingaryds FK           1:59:17 B        
 
               Hagbert  Persson          41    14 Växjö OK                    Felst.          


H60  (34)                                  

    1          Stig  Johansson           48    14 Bredaryds SOK              1:34:49 S        
    2          Harald  Henriksson        45    14 Lekeryd-Svarttorps SK      1:40:32 S        
    3          Stellan  Ahnström         45    14 Forserums SOK              1:41:46 S        
    4          Jörgen  Fransson          47    14 Emmaboda Verda OK          1:52:34 S          
    5          Gunnar  Andersson         44    14 IK Vista                   2:07:47          
 
               Lars-Erik Ericsson        47    14 Ölmstads IS                 Felst.          
               Lars-Gunnar  Flink        46    14 OK Njudung                ej start          

H55  (37)                                  

    1          Christer  Folkesson       53    14 Eksjö SOK                  1:22:04 G        
    2          Göran  Svenson            52    14 SOK Viljan                 1:22:11 G        
    3          Ulf  Svensson             53    14 OK Njudung                 1:22:22 G        
    4          Bo-Gunnar  Josefsson      53    14 Nässjö OK                  1:22:46 G        
    5          Björn  Palm               51    14 Lessebo OK                 1:35:07 S       
    6          Arne Bogren               53    14 OK Vivill                  1:36:23 S        
    7          Kalle  Lindqvist          52    14 Växjö OK                   1:36:54 S        
    8          Rainer  Scholz            52    14 IK Vista                   1:38:11 S        


               Sven-Olof  Larsson        49    14 Växjö Allmänna IS           Felst.          
               Stig  Gustavsson          51    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Kjell  Rosén              51    14 OK Vivill                 ej start          
               Göran  Liljequist         52    14 OK Älme                   ej start          



H50  (26)                                  

    1          Arne  Klintberg           58    14 Eksjö SOK                  1:45:58 S        
    2          Lars  Runesson            58    14 OK Vivill                  1:46:41 S        
    3          Bengt Arvidsson                 14 OK Vivill                  2:05:06 B        
    4          Staffan  Edström          56    14 OK Gisle                   2:10:24 B        
 


H45  (30)                                  

    1          John E  Eriksson          62    14 Växjö OK                   1:41:41 G        
    2          Arto  Blomdahl            60    14 IK Hakarpspojkarna         1:41:56 G        
    3          Mikael  Hansson           62    14 Bredaryds SOK              1:42:25 G        
    4          Lars-Olof  Lundquist      63    14 Nybro OK                   1:47:30 S        
    5          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                   1:53:26 S        
    6          Jonas  Bornetun           63    14 Skillingaryds FK           2:01:37 S        
    7          Egon  Gustavsson          61    14 OK Bävern                  2:07:02 S        
    8          Staffan  Käll             60    14 OK Älme                    2:09:22 S        
    9          Gunnar  Gustavsson        60    14 OK Reftele                 2:12:34 B        
 
               Tommy  Ljungdahl          60    14 IK Hakarpspojkarna          Felst.          
               Lars-Gunnar  Nilsson      59    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Bo  Granstedt             63    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



H40  (18)                                  

    1          Ingvar  Åkesson           67    14 IK Hakarpspojkarna         1:25:09 G        
    2          Peter  Aronsson           68    14 Bredaryds SOK              1:48:46 S        
    3          Magnus  Forsberg          66    14 Värend GN OL               1:54:21 S        
    4          Klas  Friborg             68    14 Jönköpings OK              1:55:13 S        
    5          Lars  Svensson            67    14 Målilla OK                 2:08:19 B        

               Tomas  Karlsson           67    14 Kexholms SK               ej start          



H35Lång  (13)                              

    1          Fredrik  Svensson         71    14 Jönköpings OK              2:18:08 G        
    2          Rickard  Danielsson       69    14 Vimmerby OK                2:55:43 S        
    3          Björn  Karlsson           69    14 Kexholms SK                3:19:31 B        
 
H21Lång  (15)                              

    1          Joakim  Hederskog         83    14 IK Hakarpspojkarna         2:18:50 S        
    2          Mats Erik  Malmberg       78    14 Vimmerby OK                2:40:42 S        
    3          Thord  Hultberg           75    14 SOK Viljan                 2:48:28 S        
 

H20Lång  (2)                               

               Rasmus  Leo               88    14 Bredaryds SOK             ej start          
          


H18Lång  (25)                              

    1          Jakob  Andersson          91    14 Bredaryds SOK              1:32:16 G        
    2          Viktor Antonsson                14 Eksjö SOK                  1:45:22 S        
    3          Pontus Johansson                14 Kexholms SK                1:47:32 S        
    4          Oscar  Björck             93    14 OK Älme                    1:55:03 S        
    5          Rasmus  Pettersson        91    14 Burseryds IF               2:13:23 B        
    6          Daniel  Svensson          91    14 Burseryds IF               2:13:24 B        
    7          Johan  Philipsson         90    14 Markaryds FK               2:46:41          





D65  (8)                                   

    1          Helen  Andertoft          42    14 Markaryds FK               1:11:38 G        
    2          Britt  Rangert            43    14 Växjö Allmänna IS          1:14:55 G        
 
D60  (17)                                  

    1          Lena  Barkestam           48    14 IK Hakarpspojkarna         1:06:33 G        
    2          Gun-Britt  Fransson       48    14 Emmaboda Verda OK          1:07:29 G        
    3          Monica  Påhlstorp         47    14 Emmaboda Verda OK          1:19:09 S        
    4          Lisbeth  Carlsson         47    14 Vaggeryds SOK              1:19:19 S        
    5          Solbritt  Gustafsson      45    14 OK Virdarna                1:39:31 B        

               Margareta  Larsson        45    14 OK Njudung                  Felst.          
               Ann-Mari  Persson         46    14 Växjö OK                    Felst.          



D55  (12)                                  

    1          Margaretha Eriksson       49    14 Ölmstads IS                1:39:07 S        

               Inger  Gustavsson         53    14 OK Gisle                  ej start          



D50  (16)                                  

    1          Mona  Palm                57    14 Lessebo OK                 1:49:30 S        
    2          Siv  Larsson              54    14 Växjö Allmänna IS          2:41:36          


D45  (12)                                  

    1          Maritha  Henriksson       63    14 Eksjö SOK                  1:40:16 G        
    2          Christina  Sterner        63    14 OK Njudung                 1:44:54 S        
    3          Katarina  Westin          63    14 Bredaryds SOK              2:22:45          
    4          Karin  Helmius            61    14 OK Reftele                 3:27:30          

               Ann  Nilsson              60    14 Markaryds FK                Felst.          


D40  (7)                                   

    1          Åsa  Wadensjö-Leo         65    14 Bredaryds SOK              1:27:25 G        
    2          Karin  Öhlin              65    14 SOK Aneby                  1:37:53 S        
    3          Sari  Håkansson           64    14 OK Gränsen                 1:48:33 S       



D21Lång  (14)                              

    1          Lisa Palm                 85    14 Lessebo OK                 1:54:42 S        
    2          Maria  Thelin             74    14 Jönköpings OK              2:32:49          

               Martina  Karlsson         88    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



D18Lång  (23)                              

    1          Amanda  Leo               92    14 Bredaryds SOK              1:19:14 G        
    2          Therese  Klintberg        90    14 Eksjö SOK                  1:19:31 G        
    3          Beatrice  Gustavsson      91    14 OK Bävern                  1:24:39 G        
    4          Anna  Gustafsson          91    14 Jönköpings OK              1:30:53 S        
    5          Elna  Forsberg            91    14 Värend GN OL               1:32:48 S        
    6          Pernilla  Petersson       91    14 Burseryds IF               1:45:58 S        
    7          Matilda  Jonsson          90    14 FK Finn                    1:46:50 S        
    8          Karin  Håkansson          91    14 OK Gränsen                 1:47:20 S        
    9          Isabell  Josefsson        92    14 OK Reftele                 1:52:22 B        
   10          Frida  Danielsson         93    14 Vimmerby OK                2:06:51          
   11          Emelie  Danielsson        90    14 Vimmerby OK                2:29:48